W sercu Kutna stoi budynek, który przetrwał ponad 270 lat burzliwej historii. Pałac Saski, dziś pieczołowicie odrestaurowany, był niegdyś królewskim przystankiem Augusta III Sasa. To unikalny zabytek, jakiego nie ma nigdzie indziej w Polsce.
Królewski przystanek podróży
W XVIII wieku Kutno zyskało na znaczeniu dzięki decyzji Augusta III o zmianie trasy pomiędzy Dreznem a Warszawą. Nowy szlak prowadził przez centrum Polski i wymagał zbudowania miejsc odpoczynku dla monarchy i jego świty. W 1750 roku powstał Pałac Saski – połączenie rezydencji i stacji pocztowej. Drewniany budynek w konstrukcji szkieletowej kosztował 6 tysięcy talarów. Służył nie tylko królowi, ale także kurierom i podróżnym.
Napoleon też tu był
Kutno zapisało się na kartach historii również za sprawą cesarza Francuzów. Napoleon Bonaparte zatrzymał się tu 11 grudnia 1812 roku, wracając z tragicznej wyprawy na Moskwę. Uszkodzone sanie zmusiły go do postoju. Według lokalnych przekazów został poczęstowany obiadem i zapamiętał gościnność mieszkańców.
Czytaj także: O.S.T.R. na Stadionie Króla? Czas na koncert, który połączy fanów ŁKS-u!
Pałac zniszczony, ale nie zapomniany
Podczas II wojny światowej budynek ucierpiał z rąk niemieckiego okupanta. Po wojnie przez lata popadał w ruinę, a w 2003 roku niemal całkowicie spłonął. Wydawało się, że historia Pałacu Saskiego dobiega końca. Władze miasta nie pozwoliły jednak na zapomnienie.
Czytaj także: Referendum w Piotrkowie coraz bliżej! Ponad 6,3 tys. podpisów za odwołaniem prezydenta
Nowe życie zabytku
Kutno wykupiło pogorzelisko, a dzięki dokumentom i badaniom archeologicznym udało się wiernie odtworzyć wygląd pałacu. Rewitalizacja kosztowała 36 milionów złotych. Dzisiaj Pałac Saski funkcjonuje jako nowoczesne muzeum. Opowiada historię regionu i samego obiektu, organizuje lekcje muzealne, wystawy i wydarzenia dla mieszkańców.
Unikalny zabytek w Polsce
To jedyny zachowany królewski pałac pocztowy z czasów unii polsko-saskiej. Niegdyś przystanek monarchów i kurierów, dziś atrakcja turystyczna Kutna i dowód na to, że warto ratować dziedzictwo historyczne. Pałac Saski to wyjątkowe miejsce, które łączy lokalną tożsamość z historią Rzeczypospolitej.
Dziękujemy, że przeczytałeś nasz tekst. Obserwuj nas na Twitterze i Facebooku.