Budowa tunelu średnicowego w Łodzi, największej inwestycji kolejowej w Polsce, stoi na krawędzi. Wykonawcy, Przedsiębiorstwie Budowy Dróg i Mostów (PBDiM), grozi bankructwo. Portal Samorządowy ustalił, że z powodu ogromnych kosztów, m.in. związanych z zapewnieniem mieszkań tymczasowych dla wysiedlonych lokatorów, dalsza realizacja prac jest zagrożona.
Wysokie koszty przynoszą poważne problemy
PBDiM od miesięcy ponosi koszty 2 milionów złotych miesięcznie na utrzymanie mieszkań dla przesiedlonych rodzin. Firma na tę chwilę wydała już około 20 milionów złotych, nie otrzymując żadnej rekompensaty. Do tego dochodzą wydatki na prowadzenie samej inwestycji, na którą firma przeznaczyła ponad pół miliarda złotych ze swoich środków i kredytów bankowych.
Czytaj także: Fala świętuje urodziny Łodzi. W weekend wejdziesz za pół ceny
Ryzyko zatrzymania prac i utraty unijnych funduszy
Tunel miał być gotowy już w 2021 roku. Jest duże opóźnienie i według nowych prognoz, prace zakończą się najwcześniej pod koniec 2027 roku, a ruch pociągów zaplanowano na 2028 rok. W przypadku upadłości wykonawcy istnieje realne ryzyko całkowitego wstrzymania budowy. Polska otrzymała na inwestycję 3 miliardy złotych z Unii Europejskiej, które będzie trzeba zwrócić, jeśli projekt nie zostanie ukończony.
Czytaj także: Co się działo w nocy? Cztery interwencje straży pożarnej po fałszywych alarmach
Sytuacja wymaga pilnej reakcji
Przedstawiciele Sejmowej Komisji Infrastruktury apelują o szybkie działanie władz. Podkreślają, że tylko odpowiednie wsparcie finansowe pozwoli utrzymać ciągłość inwestycji oraz zabezpieczyć los lokatorów, którzy od prawie roku zmuszeni są żyć w tymczasowych mieszkaniach. Brak pomocy może doprowadzić do poważnego kryzysu na budowie oraz strat finansowych dla państwa.
Dziękujemy, że przeczytałeś nasz tekst. Obserwuj nas na Twitterze i Facebooku.