Muzeum Sztuki wraca do korzeni. Misja sprzed 90 lat [ZDJĘCIA]

FK
FK

17 października w Muzeum Sztuki w Łodzi otwarta zostanie nowa wystawa stała „Sposoby widzenia”. To największa prezentacja kolekcji sztuki nowoczesnej i współczesnej od czasów „Atlasu nowoczesności”. Dyrektor Daniel Muzyczuk zapowiada, że ekspozycja będzie powrotem do międzynarodowego programu, będącego fundamentem muzeum od czasów grupy a.r.

Powrót do idei Strzemińskiego i Kobro

Nowa wystawa podkreśla odnowienie misji Muzeum Sztuki, którą ponad 90 lat temu wyznaczyli Władysław Strzemiński i Katarzyna Kobro. Odwołując się do tradycji internacjonalizmu i współpracy artystycznej, placówka na nowo otwiera się na świat.

Czytaj także: Szpital im. Kopernika przejdzie remont. Co się zmieni?

W ostatnich latach muzeum skupiło się głównie na polskiej sztuce. Stało to w sprzeczności z DNA naszej instytucji – mówi Daniel Muzyczuk. – Nasza kolekcja powstała dzięki międzynarodowej współpracy, więc wracamy do tej idei.

„Dary przyjaźni” z całego świata

W ramach przygotowań do wystawy muzeum otrzymało nowe prace od 90 artystów i artystek z różnych krajów. To symboliczny gest solidarności, który podkreśla, że MSŁ znów chce być miejscem dialogu ponad granicami.

Czytaj także: Upały w Łódzkiem. IMGW wydał ostrzeżenie na poniedziałek

Na wystawie zobaczymy m.in. obraz Wilhelma Sasnala „Wanda Wiłkomirska” oraz instalację Nikity Kadana, ukraińskiego artysty znanego z zaangażowanych projektów. Ekspozycja pokaże dzieła w ujęciu tematycznym – niechronologicznym – koncentrując się na różnych aspektach patrzenia: od emocji i ciała, po politykę i pamięć.

Nowe życie kolekcji

„Sposoby widzenia” to nowa odsłona naszej kolekcji. Chcemy ją pokazać w sposób nowoczesny, aktualny i dostępny dla współczesnych widzów – wyjaśnia Muzyczuk. – Choć tytuł jest zaczerpnięty z tekstu Johna Bergera, wskazuje również na związek z „Teorią widzenia” Strzemińskiego.

Czytaj także: Tragiczny wypadek w Sulejowie – 24-latek utonął

Ważnym elementem rozbudowy kolekcji jest także pozyskanie archiwum Richarda Demarco – legendarnego szkockiego kuratora i promotora sztuki. Muzeum wzbogaciło się o ponad 1300 dzieł i dokumentów, w tym prace takich twórców jak Joseph Beuys, Magdalena Abakanowicz czy Tadeusz Kantor.

Dziedzictwo z przyszłością

Ewelina Skorupa z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego podkreśla, że wystawa to ważny krok w kierunku przywrócenia roli MSŁ jako instytucji europejskiej.

Czytaj także: ŁKS chce sprzedać pięć tysięcy karnetów! Wszystko rozstrzygnie się w Krakowie?

To dowód na to, że doceniamy naszą historię i unikalne zbiory. Kolekcja muzeum jest częścią dziedzictwa, które ma znaczenie daleko poza granicami Polski – mówi Skorupa.

Czytaj także: Skandal na Lublinku! Ktoś wrzucił toy toy’a do wody. Zagrożenie dla ludzi i zwierząt

„Sposoby widzenia” będą dostępne przez kilka kolejnych lat. Nowa wystawa ma na stałe wpisać się w tożsamość i przyszłość Muzeum Sztuki w Łodzi.

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz tekst. Obserwuj nas na Twitterze i Facebooku.

Quick Link

Podaj dalej
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *